Dietetyka dziecięca

Dietetyk

W dzisiejszych czasach nadmierna masa ciała z roku na rok dotyczy coraz to większej ilości osób. Postęp cywilizacyjny i techniczny sprzyja rozwojowi nadwagi oraz otyłości: ograniczenie aktywności fizycznej oraz łatwy dostęp do wysoko przetworzonej bogatej w energię żywności prowadzi do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Szczególnie niepokojący jest fakt, że zaburzenie to coraz częściej występuje u najmłodszych członków społeczeństwa – dzieci i młodzieży. W Polsce, wśród dzieci w wieku szkolnym, na nadwagę i otyłość cierpi co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka.

Wielu rodziców nie jest świadomych, jak powinno wyglądać żywienie ich dzieci. Redukcja masy ciała u dziecka jest wyzwaniem dla całej rodziny. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy naszego dietetyka, który krok po kroku pomoże wypracować zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka, które zostaną z nim na zawsze. Pokaże rodzicom, że zdrowe odżywianie nie musi być skomplikowane, drogie czy niesmaczne!

Jak wygląda wizyta u dietetyka dziecięcego?

  • przeprowadzany jest wywiad żywieniowy
  • analizowany jest dzienniczek żywieniowy małego pacjenta
  • przedstawiane są zasady zdrowego żywienia
  • pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia wraz ze schematem żywieniowym
    i przepisami

Współpraca z dietetykiem polega na pracy nad nawykami żywieniowymi na podstawie schematu żywieniowego oraz przepisów.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę?
  • Na 1 wizytę należy przynieść dzienniczek żywieniowy, czyli zwyczajowy jadłospis dziecka z okresu 5 - 7 dni z uwzględnieniem wszystkich spożytych posiłków, napojów, dodatkowych przekąsek, wielkości porcji, godzin spożywania posiłków, dodatków (np. cukier).
  • Jeżeli dziecku towarzyszą dolegliwości zdrowotne, to należy wziąć ze sobą aktualne wyniki badań, listę przyjmowanych suplementów diety oraz leków.