Biopsja (BAC)

BAC - biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Czym jest biopsja cienkoigłowa?

Biopsja cienkoigłowa jest rodzajem badania cytopatologcznego i polega na pobraniu próbki komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzonej do tkanki i wytworzeniu podciśnienia (pociągnięcie tłoka strzykawki podłączonej do igły). Całe badanie odbywa się pod stałą kontrolą USG. Zaabsorbowany materiał komórkowy rozprowadza się na szkiełku podstawowym, sporządzając rozmaz komórkowy. Preparaty są następnie utrwalane, wybarwiane i oceniane pod mikroskopem przez specjalistę patomorfologa.

Biopsja cienkoigłowa ma szerokie zastosowanie w diagnostyce różnego rodzaju zmian patologicznych w wielu narządach (różnicowanie guzków łagodnych oraz złośliwych). Metoda ta jest szybka i mało uciążliwa dla Pacjenta. Jest zabiegiem bezpiecznym i zwykle niebolesnym. Nie wymaga też od Pacjenta żadnego przygotowania.

Przebieg biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG w MAZ-MED sp. z o.o.

Biopsja wykonywana jest w Naszym Centrum zawsze przez zgrany zespół doświadczonych specjalistów z dziedziny patomorfologii i radiodiagnostyki. Wykonywana jest tylko i wyłącznie pod kontrolą obrazu USG, co gwarantuje precyzyjne pobranie materiału komórkowego (nawet z najmniejszych, niewyczuwalnych palpacyjnie zmian). Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie - każdy wynik interpretowany jest przez naszego lekarza specjalistę, który informuje Pacjenta o dalszym postępowaniu (wyznacza termin i zakres kontrolnych badań, ew. kieruje daną osobę na dalszą diagnostykę/ leczenie w sytuacjach tego wymagających).

Zaletą Naszego Ośrodka jest możliwość pełnej kompleksowej i precyzyjnej diagnostyki wykrytych zmian w bardzo krótkim czasie. Wyniki biopsji wydawane są Pacjentowi po dwóch dniach od badania wraz z konsultacją lekarską, obejmującą bezpłatną interpretację wyniku i ustalenie dalszego postępowania.

W Poradni Chorób Piersi można wykonać ponadto biopsję cienkoigłową również innych narządów, dostępnych w tym badaniu, np:

  • piersi
  • węzłów chłonnych,
  • inne.

BIOPSJA cienkoigłowa pod kontrolą badania USG wykonywana jest tylko w poniedziałki w godzinach od 13.30 do około 15.30.