Biopsja (BAC)

BACC - biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana pod kontrolą obrazu USG

Czym jest biopsja cienkoigłowa?

Biopsja cienkoigłowa jest rodzajem badania cytopatologcznego i polega na pobraniu próbki komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzonej do tkanki i wytworzeniu podciśnienia (pociągnięcie tłoka strzykawki podłączonej do igły). Całe badanie odbywa się pod stałą kontrolą obrazu USG. Zaabsorbowany materiał komórkowy rozprowadza się na szkiełku podstawowym, sporządzając rozmaz komórkowy. Preparaty są następnie utrwalane, wybarwiane i oceniane pod mikroskopem przez specjalistę patomorfologa.

Biopsja cienkoigłowa ma szerokie zastosowanie w diagnostyce różnego rodzaju zmian patologicznych w wielu narządach (różnicowanie guzków łagodnych oraz złośliwych). Metoda ta jest szybka i mało inwazyja dla Pacjenta. Jest zabiegiem bezpiecznym i zwykle niebolesnym. Nie wymaga też od Pacjenta specjalnego przygotowania.

Przebieg biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG w MAZ-MED sp. z o.o.

UWAGA! W przypadku przyjmowania leków rozrzedzających krew, należy bezwzględnie poinformować o tym lekarzy wykonujących badanie przed wyrażeniem zgody na wykonanie BACC.

Bezpośrednio przed badaniem każdy Pacjent otrzymuje do podpisu formularz świadomej zgody na wykonanie BACC.

Biopsja w MAZ-MED sp. z o.o. wykonywana jest raz w tygodniu przez zgrany zespół doświadczonych lekarzy specjalistów z dziedziny patomorfologii i radiodiagnostyki. Wykonywana jest tylko i wyłącznie pod kontrolą obrazu USG, co gwarantuje precyzyjne wkłucie i pobranie materiału komórkowego (nawet z najmniejszych, niewyczuwalnych palpacyjnie zmian). Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie- każdy wynik interpretowany jest podczas konsultacji przez naszego lekarza specjalistę, który informuje Pacjenta o dalszym postępowaniu (wyznacza termin i zakres kontrolnych badań, ew. kieruje na dalszą diagnostykę lub na leczenie w sytuacjach tego wymagających).

Zaletą naszego Ośrodka jest możliwość pełnej kompleksowej i precyzyjnej diagnostyki wykrytych zmian w bardzo krótkim czasie. Wyniki biopsji można odbierać w rejestracji już po dwóch dniach od badania. Po odbiorze wyników każdy Pacjent może skorzystać z konsultacji lekarskiej, obejmującej bezpłatną interpretację wyniku i ustalenie dalszego postępowania.

W Poradni Chorób Piersi można wykonać również biopsję cienkoigłową również innych narządów, dostępnych w tym badaniu :

  • piersi
  • węzłów chłonnych,
  • tkanek miękkich.

BIOPSJA cienkoigłowa pod kontrolą badania USG wykonywana jest tylko w poniedziałki w godzinach od 13.30 do około 15.30.